Yomi Kastro: “Online Gıda Pazarı 3 Yıl İçinde 2.5 Milyar Dolara Ulaşacak”

Organize gıda perakendesine ürün ve hizmet sağlayan üretici ve tedarikçi firmalar ile yerel zincir marketleri bir araya getirerek işbirliği kanallarını güçlendirmek amacıyla bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Yerel Zincirler Konferansı Yerel Zincirler Konferansı’nda bu yıl ‘Teknoloji’ teması öne çıktı. Inveon Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro, 2018 yılında Türkiye’de online gıda perakende pazarının 2.5 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Yomi Kastro’nun moderatörlüğünde ve Markafoni kurucularından Tolga Tatari, Taze Masa’nın kurucusu Fahir Özcan ve Sarıyer Market E-ticaret Yöneticisi Erdal Ergin’in katılımı ile gerçekleştirilen oturumda, e-ticarete girmeyi düşünen gıda perakendecilerini sektörün durumu hakkında bilgilendirmek, başarı hikayeleri sunmakve uygulanabilir fikirlerle ilham vermek amaçlandı.   Oturumda Yomi Kastro, global e-ticaret verileri ve trendlerine değindi ve Türkiye’de e-ticaretin büyümesini tetikleyen faktörlerin yaygın kredi kartı kullanımı, gelişmiş lojistik ağı, yüksek mobil internet penetrasyonu ve yaygın sosyal ağ kullanımı olduğunu belirtti. Dünya ve Türkiye’de online gıda perakendeciliği ile ilgili bilgiler de paylaşan Kastro, bugün globalde toplam online gıda perakendeciliği hacminin büyük bölümünün gelişmiş pazarlar tarafından oluşturulduğunu ve bu oranın 2018 yılında yüzde 65 olmasının beklendiğini ifade etti.

Kastro, “Türkiye’de ise 2014 yılında gıda perakendeciliği hacmi 121 milyar dolar iken online gıda 500 bin dolarda kaldı. 2018 yılında Türkiye’de online gıda perakende hacminin 2.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor” diye konuştu.   Oturumda konuşmacılar, kendi e-ticaret başarı hikayeleri ile birlikte gıda perakendesinin online’a taşınma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları da masaya yatırdılar. E-ticaret operasyonu ile gıda sektörünün lojistik açısından farklı olduğunu ifade eden Tolga Tatari, gıda perakendesinin online’a taşınması için başarı kriterlerinin iyi bir teknik alt yapı, müşteri memnuniyetinin üst seviyede olması ve doğru kurgulanmış bir operasyon olduğunu belirtti. Sarıyer Market E-Ticaret Yöneticisi Erdal Ergin ise ürün ve hizmetlerini online’a taşımak isteyen gıda perakendecilerine iyi bir yazılım ile işe başlamalarını ve daha sonrasında iyi bir lojistik alt yapı ve operasyon hazırlayarak yola çıkmalarını önerdi. Öte yandan Taze Masa kurucusu Fahir Özcan nüfus yoğunluğunun fazla olmadığı şehirlerin online gıda operasyonları için uygun olamayabileceği konusunda da uyarıda bulundu ve pazarı iyi analiz etmek gerektiğini vurguladı.

YomiKastro-TolgaTatari-ErdalEngin-FahirOzcan

Comments are closed.