Yomi Kastro Habertürk Gazetesi’nde Girişimcilere Tavsiyeler Verdi

Yomi Kastro Habertürk Gazetesi’nin 21 Temmuz 2017 tarihli Yiğitcan Yıldız’ın Girişim Garajı sayfalarında yer aldı. Şirketimizin Kurucu Ortağı ve CEO’su, aynı zamanda Girişimcilik Vakfı’nın da Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olan Yomi Kastro, “Girişimcilik para kazanmak ve şirket büyütmekten çok daha geniş bir yaşam felsefesidir” dedi ve başarı için ön şartın girişimci ekiplerin adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olabilmesinden geçtiğini kaydetti. Girişimcilik yapmak isteyen birinin bundan 10 yıl önce e-ticaret işinin teknolojisini çözüp bir site açmaya odaklanması gerektiğini hatırlatan Kastro, “Bugün ise tüm e-ticaret sektörü, perakende sektörünün kontrolünün, büyümesinin ve dönüşümünün etkisi altında. Dolayısıyla bugün bir girişimcinin bu alanda kendi sitesini açıp, perakendenin devleriyle rekabet etmesi çok manalı değil. Onun yerine iyi adreslenmiş niş alanlar bularak ya da lojistik, müşteri memnuniyeti, arayüz optimizasyonu gibi gelişime açık konularda çözüm sağlayarak girişimcilik yapması gerekiyor” diye konuştu.

Günümüzün hızla dönüşen dünyasında hiçbir girişimcinin inovasyon olmadan kalıcı bir başarı elde etmesinin mümkün olmadığına değinen Yomi Kastro, “Bugün, kurumsal şirketlerin çok büyük kısmında, inovasyon ve Ar&Ge, geride kalınan dönüşüme yetişmek için çaresizlikle ve zorlamayla yapılıyor. Ama yeni nesil şirketlerin zorunda kaldığı için değil, zaten DNA’sında olduğu için düzenli Ar&Ge yapması ve her an inovasyonla yaşaması gerekiyor” dedi.

Yomi Kastro, girişimciler için üç temel tavsiyede bulundu:
1) Adaptasyon kabiliyetini yükselt, zekanı kullan. Zeka, adaptasyon kabiliyeti olarak da tanımlanır. Girişimci ekiplerin ve hatta bir şirketin zeki olabilmesi, yani adaptasyon kabiliyetinin yüksek olabilmesi, başarı için ön şartlardan biridir.

2) Sinerji oluşturan ekosistem yarat. Girişimcilikte sinerji oluşturan bir ekosistem yaratabilmelisiniz. İşinizin nasıl şekilleneceğini önceden görüp, bu yapıları yeni kuruluşlar ya da iş ortaklıkları ile desteklemek kadar kalıcı olmak da gereklidir.

3) İnovasyon DNA’nız haline gelsin. İnovasyon olmadan kalıcı bir başarı elde edilemez. Unutmayın, yeni nesil şirketlerin potansiyelleri, DNA’larında bulunan inovasyon sayesinde geleneksel şirketlere göre daha yüksektir.

Gazetede yayınlanan makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.