Yazılımda ‘Kiralama’ Devri

Yazılımda ‘kiralama’ devri

ekonomist_logo

Yazılım şirketi Inveon, krizin etkisiyle KOBİ’ler için yeni bir model geliştirdi. Yazılım kiralama modeliyle hem yazılım maliyetleri düşüyor hem de KOBİ’lerin teknolojik altyapı oluşturması teşvik ediliyor.

KOBİ’lerin en önemli sıkıntılarından birini, yazılım çözümlerinin ilk yatırım maliyetlerine katlanmak zorunda kalmaları oluşturuyor. Yenilikçi yazılımlar geliştiren Inveon, yazılım kiralama yöntemiyle, KOBİ’leri bu ilk maliyetten kurtarıyor.
Yenilikçi intemet yazılımları geliştirmek amacıyla Sencer Berrak ve Yomi Kastro’nun 2006 yılnda kurdukları Inveon kurumların ihtiyaçlarına yönelik web tabanlı uygulamalar geliştiriyor. Özellikle ilaç, perakende, alışveriş ve güvenlik sektöründeki müşterilere kurumsal web uygu-lamaları geliştiren şirket, özgün ve yenilikçi iş yazılımlan gerçekleştiriyor.
Inveon krizle birlikte özellikle KOBİ’ler için yeni bir model geliştirdi. Bu yeni geliştirilen modelle yazılımlar artık kiralanabiliyor. Bu kiralama sistemi, hem yazılım maliyetlerini düşürüyor hem de KOBİ’lerin teknolojik altyapı oluşturmasını teşvik ediyor.

Maliyetten kurtarıyor

Yazılım kiralama modeli, en basit anlatımıyla, şirketlerin kullandıkları yazılımları satın almak yerine lisanslarını kiralama mantığına dayanıyor. Böylece şirketler ilk yatırım maliyetine katlanmak zorunda kalmıyorlar, kullandıkları yazılım için her yıl belirli bir lisans bedeli ödüyorlar. Aynca yazılımın yeni sürümleri çıktıkça, ek bir maliyete katlanmadan bu yeniliklerden faydalanma olanağı da buluyorlar.

Yazılım kiralama modeli şöyle işliyor: Öncelikle şirketin ihtiyaçları belirleniyor. Ardından bu ihtiyaçlara yanıt verecek yazılım çözümü ve kurum bünyesine göre yapılması gereken adaptasyonlar tespit ediliyor. Bu noktada müşteriye yıllık lisans bedellerine ilişkin teklif sunuluyor ve onay sürecinin ardından da projenin kurulum aşaması geliyor. Yazılımın kullanımı süresince müşterinin ihtiyaç duyduğu destek ve bakım hizmetleri de veriliyor.

İki kampanya

Bu kiralama sistemi sayesinde KOBİ’lerin en gelişmiş çözümleri uygun maliyetlerle kullanma olanağına sahip olduklannı söyleyen Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, bunun da şirketlere verimlilik ve kârlılık artışı, rekabet üstünlüğü gibi önemli avantajlar getirdiğini belirtiyor. Diğer yandan yazılım kiralama alanında yenilikçi iki kampanya hazırladıklannı İfade eden Kastro, kampanyayla ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

“İlk kampanyamıza ‘5’inci Yıl Inveon’dan Hediye’ adını verdik. Bu kampanya ile ‘Inveon satış yönetimi yazılımı’ için beş yıllık lisans anlaşması garantisi veren tüm müşterilerin, 5’inci yıla karşılık gelen yıllık lisans ve bakım-destek bedelini fatura etmiyor ve bu bedeli kendimiz karşılıyoruz. Bir diğer kampanyamız ise ‘Inveon’u Tavsiye Edin. Ücretsiz Kullanın’ ismini taşıyor.
Inveon’a yeni bir ‘Inveon satış yönetimi yazılımı’ müşterisi tavsiye eden mevcut Inveon müşterileri, bu yeni müşteri ile anlaşma imzalanması halinde, bir sonraki yıldan itibaren yazılımı yıllık lisans-bakım-destek bedeli üzerinden ömür boyu ek yüzde 10 indirim alıyor.”

Üç haneli büyüyecek.

2009’un başında ciddi bir yatırımcı girişi olduğuna dikkat çeken Yomi Kastro, bunun da etkisiyle daha stratejik ve agresif büyüme gerçekleştirmeye çalıştıklarını söylüyor. Inveon’da geçmiş yılara oranla ciro büyümesini yüzdesel olarak artık üç haneli rakamlarla ifade ettiklerini belirten Kastro, “Gelecek beş yılda da bu büyüme trendini korumayı hedefliyoruz. Orta vadede, yurt dışı iş merkezlerinin ikisnde satış ofisleri açarak, Inveon’un Türkiye’deki başarısını belli başlı iş merkezlerinde de tekrar etmesini hedefliyoruz” diyor.

Comments are closed.