Yazılım Süreçlerinde “Toplam Kalite” Anlayışı

‘Gözlem ve uyum’, çevik metodojilerle yazılım geliştiren çevrelerde sık duyulan bir deyimdir. Çevik metodolojiler uygulandığı taktirde, öncelikle, çeşitli gözlemler sonucu süreçlerin gereksinimleri belirlenir. Bu gereksinimlere uygun çözümler de, periyodik olarak geliştirilip, teslim edilir.

Kaliteli bir gözlemin altında yatan temel amaç, bir sunum esnasında edinilecek anlık başarı değildir. Gözlem sürecinin temel amaçlarından birisi, yazılımın arkasında yürüyen iş süreçlerinin de gözden geçirilerek doğrulanmasıdır. Gözlemler sonucu ortaya çıkan veya mevcut süreçle ilgili yazılımsal problemler, düzeltilmesi gereken noktalar olarak iş planlarına eklenir.
Bir yazılım projesinde ortaya çıkan yeni teknik gereksinimler, çevik metodolojilerin uygulandığı bir geliştirme ortamında mümkün olan en kısa zamanda uygulanır. Mevcut iş süreçlerinin değişmesine sebep olacak yeni gereksinimlere uyum sağlamak ise, daha fazla süre almakta ve şirketler açısından daha maliyetli olmaktadır.

Müşterilerimize sunduğumuz çözümlerde bizi farklı kılan temel unsur, yazılımı sadece teslim ettiğimiz programdan ibaret görmememizdir. Inveon’da yazılımın yürüteceği süreçlerin ve iş akışlarının tamamını, bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Analizden kuruluma kadar olan tüm aşamalarda, müşterilerimizin iş akışlarının kalite ve verimliliğini arttırmayı, kendimize amaç ediniyoruz. Yazılımda ‘Toplam Kalite’ olarak adlandırılabilecek bu yaklaşım, mevcut müşterilerimizle aramızda var olan uzun soluklu ve başarılı birlikteliklerin de temelini oluşturuyor.

“Teknolojiyi faydaya en iyi dönüştüren şirket olmak” hedefimizden hareketle, iş yaptığımız sektörlerin gereksinimleri hakkında, gerek çalışan kadromuzun sektörel deneyimi ve bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerle, gerekse verdiğimiz danışmanlık hizmetleri sonucunda edindiğimiz bilgi birikimiyle, müşterilerimize her anlamda maksimum faydayı sağlamayı amaçlıyoruz.

Alper Sakallı
Sr. Software Development Specialist
Inveon

Comments are closed.