Yaşamınızı Kolaylaştırmak Bir Tık Ötede

kisisel_gelisim_logo

Kasım 2007’de İnsan Kaynakları sektörüne yönelik Kişisel Gelişim dergisinde Inveon’a özel bir bölüm ayrıldı. “İnovatif Gelişim” adlı bölümde Inveon’un ürünleri, yöneticileri ve iş yapış felsefesine geniş yer verildi.

2007 kasim - kisisel gelisim - sayfa 1
2007 kasim - kisisel gelisim - sayfa 2
2007 kasim - kisisel gelisim - sayfa 3

Bulucak.com ve Mülakat TV… İki genç girişimci tarafından kurulan Inveon tarafından oluşturulmuş iki inovatif ürün. Bu ürünlerin ikisi de Türkiye’de ve dünyada ilk olmayı hedeflemiş ve bu anlamda KOSGEB’ten de destek almış.

Yomi Kastro ve Sencer Berrak… Bu iki genç girişimciyi ortak paydada buluşturan pek çok özellik var aslına bakılırsa: İkisi de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ikisi de Pfizer’da yazılım biriminde çalışmış ve ikisi de İzmirli. Ancak en büyük ortak paydaları pek çok inovatif fikre isim babası oldukları İnveon Teknoloji Şirketi…2006 yılında, KOSGEB desteğiyle kurulan şirketleri kısa zamanda gerçekleştirdiği projeler sayesinde şimdiden dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Bu inovatif fikirlerin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuzda Sencer Berrak, “Bizim çok sevdiğimiz ve takdir ettiğimiz bir firmanın felsefesinde de vardı bu: ‘Aslında sizin ihtiyacınız olan şeye müşteri de ihtiyaç duyar.’ Böyle düşündüğüzünde bu tarz fikirlerin ortaya çıkmasının pek de zor olmadığını göreceksiniz.” diyor.

KOSGEB’ten biraz bahsedebilir misiniz?

KOSGEB Sanayi Bakanlığı’nın bir kuruluşu ve özellikle KOBİ’lere, küçük işletmeler ve girişimcilere büyük destekler veriyor. Inveon, KOSGEB’in teknoloji geliştirme merkezi yani AR-GE merkezinde bulunuyor. Bunun dışında tarıma ve daha pek çok alana destekler veriyor, özellikle de genellikle yüksek teknoloji üzerine çalışmalar yapan şirketlere destek veren bir kuruluş. Üniversiteler ile işbirliği çerçevesinde kurulmuş, eğer başvuru yaptığınız proje gerçekten bazı ilkleri hedefliyorsa Ar-Ge olarak, bilimsel anlamda da bir ilericiliği söz konusu ise ve ekip olarak da başaracağınıza inanmışlarsa, katılanlar arasında seçimler yaparak destek kararı alıyorlar. Çok farklı destek şekilleri var. Mesela bize burada kira vermeden çalışabileceğimiz bir ofis tahsis ettiler. Bu destek yeni girişimci bir şirket için iyi bir fayda sağlayabiliyor. Onun dışında fuarlara katılım desteğinden tutun da personel desteğine kadar çeşitli destekler söz konusu… Bir şekilde çok büyük kuruluşların finansal çarklarını çevirmez bu destekler. Ama özellikle yeni girişimci sayılan ve kuluçka merkezi havasında olan şirketler için gerçekten önemli bir şey. Mesela KOSGEB’ten destek alarak yola çıkan ve şu an büyük kuruluşlar haline gelen pek çok şirket vardır. Bizim gibi küp ofislerde başlayıp, zaman içerisinde büyüyerek bugünlere geldiler. Bizim de aslında amacımız bu… Buradaki desteklenme süremiz bittikten sonra daha kuvvetli, oturmuş bir profille yola devam etmek.

Seyahat için bir “tık” yeter

Bulucak.com fikri de işte böyle bir ihtiyaçtan doğdu diyor Yomi Kastro ve siteyi şöyle anlatıyor: “Özellikle bugün Google’da her şeyi arayabiliyorsunuz ama giderek artan bir dikey arama motoru ihtiyacı var. Dikey arama motorunda belli alanlarda daha derinlemesine arama yapmak mümkün hale geliyor. Mesela bugün uçak bilet fiyatlarını ya da rezervasyon durumlarını internette bulamazsınız. Sadece uçak bileti firmalarının isimlerini ve ulaşım bilgilerini bulabilirsiniz. Dolayısıyla dikey arama motorları bu anlamda bir fark getiriyor. Biz bu dikey arama motorlarını hayata geçirebilmek için yapay zeka alt yapısı geliştirdik ve bunu bir prototip olarak “bulucak.com” adresinde hayata geçirdik. Bu hem Türkiye için büyük bir ihtiyaçtı hem de etrafımızdaki insanlar için… Havayolu şirketlerinin her birine 2-3 dakika harcayıp her seyahat için günde 15-20 dakikamızı kaybediyoruz. Kurduğumuz sitede ne kadara, nereye, hangi uçağın olduğu bilgilerini belirli bir saate göre filtreleyen ve yolcuların da çok hoşuna giden birçok özellik var. Bu işi de 2007 Martı’ndan beri yapıyoruz. Gün geçtikçe her kesimden birçok olumlu tepki alıyoruz.Kurduğumuz sitenin özeti böyle ve hala geliştirmeler yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda bize gelen talepler üzerine yurtdışında da arama yapabilen modüller ekledik.”

Bulucak.com’un kullanımını biraz daha ayrıntılı incelediğimizde karşımıza çıkan yeniliklerin oldukça faydalı olduğu gözümüze çarpıyor. Mesela İstanbul-İzmir arası yapacağınız seyahatler için, istediğiniz gün ve saate yer almak istiyorsunuz. İstediğiniz seçenekleri belirttiğinizde arka plandaki arama motorları yani yazılım robotçukları, havayollarının verilerini aramaya başlıyor ve bu verileri toparlıyor. Toplama süresi 15-20 saniye kadar sürüyor. Bunun sonucunda sizin dakikalarca uğraşarak –belki- bulabildiğiniz herhangi bir havayolu şirketinin hangi saatte, nereye ve ne kadara bir uçuşu olduğunu bir liste halinde görebiliyorsunuz. Ayrıca bu uçuşun en ucuzdan en pahalı olanına kadar bir liste halinde görmeniz de mümkün oluyor. Bu sıralama en ucuz bilet fiyatından en pahalıya doğru olduğu için de sizin yapmış olduğunuz karmaşık araştırma sırasında gözden kaçırma ihtimalinizde olan uygun bir bilet fiyatını da atlamamış oluyorsunuz. Ve tüm bu işlemler sizin en fazla 15-20 saniyenizi alıyor. Hatta size sadece yer olan uçakları göstermesi bile sizi ayrı bir zahmetten kurtarıyor. Karşınıza çıkan bu listede başka sitelerden alınan bilgilerin ne zaman güncellendiği bilgisi de veriliyor ve siz bulucak.com tarafından 6 saniye önce güncellenmiş çok taze bilgiyi de görmüş oluyorsunuz.

İş görüşmesi kaydet CV’ne ekle

Inveon Teknoloji Şirketi’nin Türkiye’de ve dünyada olan bir diğer projesi ise Mülakat Tv…

Mülakat TV’yi dünyanın internet üzerinden ilk video tabanlı mülakat sistemi olarak tanımlayabiliriz. İnveon şirketi tarafından 2006 yılında geliştirildi, 1 yıldır Türkiye’de ve jobaria.com ile de Amerika’da kullanılıyor. Öyle ki İnveon, görüntülü CV çalışmalarının ilk denemelerini yine kendisi yapmış. Sencer Berrak, şirketlerinde şu an çalışan elemanlarını bu sistem sayesinde aldıklarının altını gururla çiziyor, “İlk müşterilerimiz yine kendimizdi” diyor.

www.mulakat.tv adresinde ulaşabileceğiniz bu hizmette, sistemin çalışması gayet basit. Sisteme giren adaylar çalışmak istediği pozisyonu seçiyor. Sistemde tanımlanmış pozisyonlar ve tanımlanan pozisyonlara uygun şekilde hazırlanmış sorular hazır bulunuyor. Elbette işveren şirket bu alanı güncelleyip istediği soruları da kendisi ekleyebiliyor. Ve siz bir bilgisayar ve bir web kamerası sayesinde sanki bir iş görüşmesindeymiş gibi soruları yanıtlayarak –ön görüşme olarak- CV’nizin sonuna bu linki ekleyebiliyorsunuz. Böyle bir sistemin hem iş arayanlar hem de işverenler için pek çok avantajı var aslına bakılırsa. Bu avantajları Yomi Kastro şöyle sıralıyor: “Özellikle Amerika’da genellikle iş görüşmelerinin ön görüşmeleri telefonla yapılıyor. Çünkü şirketler ön görüşmelerin masraflarını karşılamaktan kaçınıyorlar. Ancak şu da bir gerçek ki telefonda yapılan bir görüşme çok da sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple bu sistem gereksiz zaman kaybı ve masraflara sebep olan ön görüşmeyi ortadan kaldırıyor. Mesela yaklaşık on kişi aynı iş için bir kuruma CV yolluyor ama bir tane CV’nin sonunda şöyle bir not var: ‘Ön görüşme için geçerli kaydıma bu linkten ulaşabilirsiniz.’ Size temin ederim ki bu not o CV’nin on kişilik grubun içinden sıyrılması için yeterli olacaktır.”

Bu iki site de şimdilik bireysel kullanımlar için ücretsiz. Yomi Kastro ve Sencer Berrak bu uygulamalarla bireysel kullanıcılar üzerinde bir kazanç elde etmeyi beklemediklerini söylüyor. Genç girişimciler: “Bu hizmetler bizim için birer prestij, bu uygulamaları görenler bize iş tekliflerinde bulunuyor. İnveon bunu yaptıysa bu işi de yapar diyorlar ve biz böylece piyasanın içinde tanınırlılığımızı arttırıyoruz” diyorlar.

Comments are closed.