Türkiye’de Girişim Dünyası Hızlı Ama Plansız

Avrupa ile Türkiye’deki girişim ekosistemini değerlendiren Moris Kastro, “Türkiye’de işler hızlı ama plansız. Girişimler başarılı olmak için uzun vadeli planlara odaklanmalı” dedi.

_MG_7020

Google’da edindiği küresel iş tecrübesinin ardından Türkiye’ye dönerek Inveon’da İş Geliştirme ve Strateji Yöneticiliği görevini üstlenen Moris Kastro, Türkiye’de ve Avrupa’da internet girişimleri sektörünü değerlendirdi.  Google Dublin ofisinde çalıştığı sürece Türkiye ve yurtdışında dijital pazarlama ve arama kalitesi ile ilgili birçok sunum da yapan ve sonra ülkesine dönerek Inveon’da çalışmaya başlayan Moris Kastro, “Türkiye’de girişimcilerin başarılı olmak için inandıkları planlara, doğru bir uygulama ile sebat etmeleri gerekiyor. Bu sayede pazardaki dalgalanmalara karşı ayakta durabilirler” dedi.

Avrupa’daki şirketlerin en önemli farklılığının planlamaya ayrılan süre olduğunu belirten Kastro, Türkiye’de gündemin ve sektörün çok hızlı değişmesinin girişimcilerin kaynak ve proje planlamasına ayırdıkları vakti olumsuz etkilediğini belirtti. Diğer yandan Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’de işlerin daha hızlı yürüdüğüne dikkat çeken Kastro, “Türkiye internet sektöründeki dinamizm ve aynı anda birden fazla işi yapabilme kapasitesi doğru ilişkilerle birleştiğinde Türkiye’de çok daha hızlı iş yapılabiliyor” dedi.

Tersine beyin göçü ekosistemi geleceğe taşır

Türkiye’de “girişimcilik” kavramının da farklı algılandığını ifade eden Moris Kastro “Türkiye’de girişimcilik bir kariyerden çok zorunluluklar neticesinde varılan bir nokta gibi görülüyor. Avrupa’da ise girişimci olmak bir mesleki tercihtir… Bu sayede de kısa zamanda hızlıca büyüyüp çıkış yapmaktansa sürdürülebilir modeller üzerinde ilerleme kaydedebiliyorlar.  Ayrıca internet girişimciliğinin daha istikrarlı ve olgun bir sektör olması uzun vadeli planların uygulanmasını da mümkün kılıyor. Türkiye’de girişimcilerin başarılı olmak için inandıkları planlara, doğru bir uygulama ile ilerlemeleri gerekiyor” diye konuştu. Kastro, yurt dışında okumuş veya tecrübe edinmiş; planlama ve proje yürütme kültürünü edinmiş profesyonellerin Türkiye’ye dönmesinin internet ve girişim ekosistemini bir adım öteye taşıyacağını da vurguladı.

Ekibinize sorumluluk verin

Inveon’da Boğaziçi, Bilkent, Stanford, MIT ve Duke gibi üniversitelerden mezun birçok genç ve tecrübeli yetenek ile birlikte çalışmanın her yıl ulaştıkları üç haneli büyüme rakamlarında etkili olduğunu ifade eden Kastro  “Google’daki yıllarımın ardından Türkiye’ye döndüğümde kurumsallık konusunda büyük sorunlarla karşılaşacağımı düşünüyordum. Bu konuda Inveon beni oldukça şaşırttı. Burada rol tanımları ve hedefler çok net belirleniyor. Ekip arkadaşlarımızın inisiyatif alabilmeleri ve belirli projeleri sorumluluk alarak ilerletmeleri için gerekli ortam sağlanıyor” dedi.

Comments are closed.