Topluma Geri Kazandırma Kültürü Girişimciler Arasında Yayılıyor

capture

Zaman içerisinde büyüdükçe ve geliştikçe “toplumdan alarak kazandığını topluma geri verme” kültürü giderek önem kazanıyor. Toplum içerisinde çoğunlukla çok zengin ailelerin veya büyük şirketlerin üstlendiği daha doğrusu onlara üstlendirilmiş bu rolü, günümüzde artık girişimciler de benimsemiş durumda.

Bu konuyu odağına alan Forbes dergisi, Inveon Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro ve Yönetici Ortağı Emir Alkaş’ın da bulunduğu Girişimcilik Vakfı üyeleri ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Forbes dergisinin Aralık 2016 sayısında yayınlanan yazıda girişimcilik ekosisteminin toplumsal yardımlaşma ve dayanışma ilkesine yönelimi ile birlikte, Inveon ve Inventures Yönetim Kurulu üyeleri Yomi Kastro ve Emir Alkaş hisse sahibi oldukları 17 yatırımın tümü dahil olmak üzere tüm çıkışlarının yüzde 2’lik bölümünü şimdiden belirlenmiş kurumlara bağışlayarak tekrar topluma geri kazandıracağından ve hatta zaman içerisinde gerçekleşen başarılı çıkışlara bağlı olarak bağışlayacakları oranı artırabileceklerinden bahsettiler.

Yomi Kastro, aslında öncelikli olarak hayırseverliğin sadece belli bir kesime ait görülmesi ve kabul ettirilmesi algısının değişmesi gerektiğini anlattığı konuşmasında görüşlerini, ”Girişimcilik kültüründe toplumdan aldığını topluma geri vermek ilk üretmeye başladığınız andan itibaren geçerli. O nedenle çok zengin olmak ya da holdingleşmeye gerek yok. Bunun sözünü en baştan verip sistematik bir kültüre dönüştürmek gerekiyor. Bu işin özünde sadece çıkış yaparsam topluma geri veririm diye bir şey yok”  şeklinde özetledi.

İlgi çeken bu röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Comments are closed.