tele.com.tr – BloXoo, Blogcuları Yalnızlıktan Kurtarıyor

telecomtr_logo

İnternet üzerinde yaratıcı ve dünyada kendi alanında ilk olan projeleri destekleyen Inveon Ventures tarafından hayata geçirilen BloXoo, blog yazarlarını yalnızlıktan kurtarıyor. BloXoo, temel anlamda bir blog arama motoru ve kayıtlı üyelerinin bloglarını http://www.bloxoo.com/ sitesi üzerinden blog okuyucularıyla buluşturuyor. Böylece BloXoo ziyaretçileri istedikleri konu ve içerikteki blogları arayabiliyor, siteye üye oldukları takdirde beğendikleri bloglara puan verebiliyor ve yorum yazabiliyorlar. Ayda 500.000’in üzerinde sayfa görüntüleme oranına sahip BloXoo’da bugün itibariyle 15.000 kayıtlı blog bulunuyor ve bu sayılar hızla artıyor. Yazılım ve veritabanı altyapısı Inveon uzmanları tarafından geliştirilmiş bulunan “dikey arama motoru” teknolojisi sayesinde, BloXoo ziyaretçileri aradıkları konu ve içeriğe yönelik bloglara hem hızlı hem de kolay şekilde ulaşabiliyorlar.

Blog yazarları BloXoo aracılığıyla seslerini daha geniş bir kesime duyurma olanağı yakalarken, blog okurları ise kaliteli ve ilgi alanlarına yönelik içeriği inceleme olanağına sahip oluyorlar. Çünkü BloXoo, üyelerinin pek çok farklı site üzerinde yer alan bloglarını tarıyor, kategorilere göre listeliyor ve yüksek teknolojiye sahip arama motoru aracılığıyla blog okurlarıyla buluşturuyor. BloXoo üzerinde yer alan tüm bloglar, BloXoo editörleri tarafından kontrol ediliyor. Böylece her zaman en kaliteli içeriğin blog okurlarıyla buluşması sağlanıyor. BloXoo editörleri, yasa dışı içeriğe sahip blogların site üzerinde yer almasını engelliyor. Bu sayede nitelikli, okunabilir, gerçek anlamda bilgi ve fikir paylaşımına yönelik blogların BloXoo aracılığıyla okurlarla buluşması mümkün oluyor.

Daha yüksek BloXoo puanı daha fazla okur demek

Üyeliğin ücretsiz olduğu BloXoo’ya kaydedilen bloglar farklı kategorilere göre listelenebiliyor. Örneğin, sağlık, siyaset, sanat, teknoloji gibi pek çok farklı alana yönelik oluşturulan BloXoo kategorileri, aynı zamanda bu alanlardaki en popüler blogları da listeliyor. BloXoo üyeleri kendi aralarında mesajlaşabiliyor, en beğenilen blog listeleri oluşturabiliyor ve bloglara puan verebiliyorlar. Böylece BloXoo’ya kayıtlı her blogun bir BloXoo puanı oluşuyor. Farklı kaynaklardan derlenen istatistikler ve BloXoo üyelerinin vediği puanlar bir araya getirilerek blogların BloXoo puanları belirleniyor. Yüksek puana sahip bloglar BloXoo’nun ana sayfasındaki “En Popüler Bloglar” listesinde yer aldıkları için daha fazla okur tarafından ziyaret edilebiliyor.

BloXoo editörlerinin seçtiği bir blog, her gün görseliyle birlikte BloXoo ana sayfasında “Günün Blogu” bölümünde yer alıyor. BloXoo ayın zamanda forum sayfaları aracılığıyla da blogcuların birbirleriyle haberleşmelerini sağlıyor. BloXoo üyeleri, sitenin forum sayfalarında birbirleriyle sorularını paylaşıyor ve diğer üyelerden gelen sorulara yanıt veriyorlar. BloXoo, bloglara renk katacak pek çok aracı da kullanıma sunuyor. Örneğin, o anda ne yaptığını tüm BloXoo’yla ve okuyucularıyla paylaşmak isteyen üyeler “Statü Mesaj Aracı”nı kullanabiliyorlar. Dileyen yazarlar “BloXoo Yorumlar Aracı”nı bloglarına ekleyerek, blogları hakkında BloXoo’da yazılmış olan yorumları gösterebiliyor, okuyucularının da yorum yapmasını sağlayabiliyorlar. Tüm bunların yanı sıra “Favoriler Aracı”, “İstatistik Aracı” gibi diğer araçlar da BloXoo üyelerine işlevsel özellikler sunuyor.

Bu habere http://www.tele.com.tr/blog_comment.asp?bi=2544&m=3&y=2009&d=1&s=month& adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.