Sportif Patronlar

Sportif patronlar

fortune_logo
fortune_01092009

Sportif patronlar

Biri tatmin duygusu için maraton koşuyor, diğeri motosikletle başka ülkeleri keşfediyor.

Yomi Kastro ve Sencer Berrak… Farklı dönemlerde olsa da ikisi de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. Ama yolları Pfizer’ın BT servisinde kesişmiş. Ticari aklı daha ağır basan ve işini hobi haline getirmiş olan Yomi Kastro, ortaklık yapabileceğini düşündüğü Sencer Berrak’a birlikte iş yapmayı teklif edince, zaten farklı açılımlar isteyen Berrak’ın ikna olması zor olmamış. Sadece iki dizüstü bilgisayara ihtiyaçları varmış. Başlarken sadece iki kişiyken, şimdi yaş ortalaması 24 olan 21 çalışanları var ve kendileri için “Yenilikçi internet ürünleri üretiyoruz” diyorlar. Şimdiye kadar hayata geçirdikleri iki önemli girişimden biri Inveon Software Solutions. Yani kurumsal firmalara yönelik, web tabanlı iş uygulamaları geliştiriyorlar. Ağırlıklı müşterileri ilaç, alışveriş merkezi, perakende ve güvenlik sektöründen. Diğer girişimleri ise Inveon Ventures markası. Alanında ilk olan, ya teknoloji ya da fikir anlamında fark yaratan gelişimlerin, teknik sorumluluğu ve iş anlamında işletmesini üstlenen, geliştirmesini yapan bir yapı kısaca. Ventures kısmında kendi geliştirdikleri arama motoru teknolojisi, şimdiden turizm acentelerinin en çok kullandığı motor olmuş. Çünkü spesifik bir alana hitap ediyor, “www.bulucak.com”. Burada Türkiye’nin önemli havayolu şirketlerinin yurt içindeki en ucuz tarifelerini önünüze döküyor. Diğer önemli başarıları ise video tabanlı insan kaynakları mülakat sistemini geliştirmiş olmaları. Yani CV elemesinden sonra adaya bir link veriyorsunuz, orada kendisini bir görüşme bekliyor. Adaylar gerçekten de bir yarışma ortamındaymışçasına, hiçbir program yüklemeden internete kayıt yaptırıyor. İnsan kaynakları da hızlı bir şekilde inceleyip uygun gördüklerini görüşmeye çağırabiliyor. Bunun adresi ise “www.mulakat.tv”.

YARATTIKLARI VİDEO TABANLI MÜLAKAT SİSTEMİNE YURT DIŞINDAN TALEP VAR.

Bu tür yenilikçi fikirler bulmak için teknolojik beceri kuşkusuz yeterli değil. İşte, Inveon’un sırrı biraz da burada. REN Consulting CEO’su Kaan Varnalı da Inveon’u farklı kılanın sadece yazılım geliştirmedeki başarısı olmadığına dikkat çekiyor. Ona göre, şirket kültürlerinde harmanladıkları yaratıcılık ve pozitif enerji, ürünlerine ve ilişkilerine yansıyor. İki ortak, gerçekten de eğlenerek çalışıyor ve hayattan zevk alma gayretinde. En ilginç yönleri de işlerinde kendilerine ilham veren hobileri. Yomi Kastro motosiklete biniyor, Sencer Berrak ise maraton koşuyor. “Maraton koşarken bittiğindeki tatmin duygusunu seviyorum. Kaçıncı olduğunuz hiç önemli değil” diyen Berrak, geçen yıl Nike’ın düzenlediği ve bir milyon insanın katıldığı 10 kilometrelik maratona katıldı. Şimdi ise İstanbul Avrasya maratonuna hazırlanıyor. Yağışlı günlerde koşu bandında çalışan genç yöneticinin şu günlerdeki en büyük sıkıntısı ise kendi temposunu bir türlü yakalayamayan koşu bantları.
Yomi Kastro ise yıllarca “Kaza olur” diye ertelediği motosiklet sevdasını gerçeğe dönüştürerek sekiz ay kadar önce Güney Tayland’ı tamamen motosikletle dolaştı. “Bu gezi, motor aşkımı körükledi. Yabancı bir yeri keşfetmenin en iyi yolunun motosiklet olduğunu fark ettim. Rahat, kolay, park derdi yok. Onunla bütünleşiyorsunuz, diğer taşıtlarda olduğu gibi sizi soyutlamıyor” diyor. Kastro, motosiklet kullanmayı biraz iş dünyasına da benzetiyor ve “Motosikleti senelerce çok iyi kullanıyor olabilirsiniz ama bir saniyeliğine dikkatsiz olup yolu kaçırdığınızda ölümcül bir kaza yapabilirsiniz. İş hayatında da öyle; ne kadar tecrübeli olursanız olun, en ufak bir dikkatsizlik şirketinizi batırabilir de” diyor. Yani her zaman riski hatırlayıp, kontrollü olmakta yarar var.
Her ikisi de merkezden kaçan, uzaklaşan sporlar yapıyor. Bu belki de bulundukları noktadan uzaklaşmayı istediklerini simgeliyor. Soru kendilerine yöneltildiğinde, ikisi de gülüyor ve birbirlerine bakıyor. Son sözü Kastro alıyor: “Bir filozof şöyle demiş: ‘Her beş senede bir ya eşinizi, ya işinizi ya da şehrinizi değiştirin.’ Ne kadar doğru bilmiyorum. Bu noktada, Inveon’un geleceği hakkında bir değişim olabilir.”

Comments are closed.