Silk&Cashmere Inveon Farkıyla Dünyaya Açılıyor

E-commerce website of Silk & Cashmere which established in 1992 and has become a global brand renewed with Inveon difference and quality.
Silk&Cashmere which is a brand growing up assertively with their own store in Turkey and world provides a prestigious shopping experience with their e-commerce website that was created specially by Inveon. Inveon developed special modules, fields and user-friendly design for Silk&Cashmere.

Thanks to special module designed by Inveon for Silk&Cashmere, currency and language can be set by automatically determining country where customers live in. Thus, sales can be made easily both Turkey and the World.

Users may win 10 TL check when their suggested friends become a member of Silk&Cashmere system. Besides, with module of “Find Present” user can access the most bought gifts in an easily accessible way. “Deal of the Day” provides increasing of the sales by sharing discounted gifts of that day.

Inveon is a company, which cares a lot about user experience and mobile commerce, designed a special interface for mobile e-commerce website of Silk&Cashmere.

Silk&Cashmere has won 12 awards in national and international field since their foundation. They sell all products in their own internet store www.silkcashmere.com to the entire world which is developed by Inveon.

silkandcahsmere1992 yılında kurulup bir dünya markası haline gelen Silk&Cashmere’in e-ticaret sitesi Inveon kalitesi ve farkıyla yenilendi.

Türkiye’de ve dünyada kendi mağazaları ve bayileri ile iddialı bir şekilde büyüyen marka için Inveon’un özel olarak geliştirdiği modülleri, özel alanları, sade ve kullanıcı dostu  tasarımı ile Silk&Cashmere e-ticaret sitesi müşterilerine üst düzey bir alışveriş deneyimi sağlıyor.

Inveon’un Silk&Cahsmere için özel olarak geliştirdiği modül sayesinde müşterilerin bulunduğu ülke otomatik olarak belirlenerek para birimi ve dil ayarlanabiliyor. Böylelikle hem Türkiye hem de tüm dünyaya kolayca satış yapılabiliyor.

“Arkadaşına hediye çeki gönder” özelliği ile kullanıcıların önerdikleri arkadaşları Silk & Cashmere sistemine üye olduğu zaman 10 TL’lik çek kazanabiliyorlar. Ayrıca “Hediye bul “ modülü ise kadın ve erkek kategorileri ile en çok hediye olarak satılan ve gönderilen ürünlere yer vererek erişim kolaylığı sağlayarak; “günün fırsatı” alanı ise o güne özel  indirimli ürünleri aktif bir şekilde müşteriler ile paylaşarak satışların gelişmesine yardımcı oluyor.

Kullanıcı deneyimine ve mobil ticarete büyük önem veren Inveon, Silk&Cashmere ürünlerine mobil cihazlarından sahip olmak isteyen kullanıcılara özel mobil arayüz tasarladı.

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda 12 ödül kazanan Silk&Cashmere, ürünlerinin tamamını Inveon tarafından geliştirilen kendi internet mağazası www.silkcashmere.com üzerinden tüm dünyada satışa sunuyor.

silkandcahsmere

Comments are closed.