SaaS Vazgeçilmez Olma Yolunda

SaaS Vazgeçilmez Olma Yolunda

itpro_logo
IT_PRO_31052010_1
IT_PRO_31052010_2

SaaS Vazgeçilmez Olma Yolunda

Hizmet olarak yazılım diye çevirebileceğimiz SaaS kavramı, aslında internet üzerinde kullanıcıların hizmetine sunulan ve bilgisayara yüklenmesi gerekmeyen her türlü yazılımı kapsar. Bu hizmeti veren kuruluş, hizmetin kullanım oranına göre veya başka bir şekilde ücret talep eder. SaaS sunan kuruluşlar kendi müşterileri adına yazılımı kendileri geliştirir ve sunar. Bir SaaS sağlayıcı yazılım kodunun tamamını veya bir kısmını kendi donanımları üzerinde çalıştırırlar ve müşterileri internet üzerinde bu yazılıma erişir. Yazılımın bazı parçalarını müşterinin bilgisayarında çalıştırmayı tercih eden firmalar, yazılımın bu bölümünü kontrat bitimi sonrasında etkisiz kılabilirler. SaaS özellikle BT harcamalarından tasarruf etmek isteyen şirketlerin bir numaralı tercihleri arasında olmayı sürdürüyor. Kendi donanımı üzerinde herhangi bir fazladan yazılım çalıştırılması gerekmediği için şirket bilgisayarları ince istemcilerden kurulabiliyor. Yazılımın geliştirilmesi, uyarlanması, hataların giderilmesi için kaynak, iş gücü ve zaman harcanması gerekmiyor. Herhangi bir sorun çıktığında ise bunu yazılımı geliştiren ve müşterisine sunan firma üstleniyor. SaaS’ın önemi konusunun günümüzdeki iş süreçlerinde ne kadar önemli olduğunu anlamak için, belli başlı firmaların yetkililerinin görüşlerini sizler ile paylaşıyoruz.

Göksel Üçer / Netsis Genel Müdürü

“SaaS kavramının iş süreçleri ile entegrasyonunun kolaylıkla gerçekleştirilmesi şirketler için önemli bir konu. Değişikliklerin rahatlıkla gerçekleştirilmesi de önem taşıyan ve odak noktası haline gelen diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

SaaS modeli ERP uygulamasını talep eden firmalara uygulamayı paket olarak kurmak yerine, firmaların ihtiyaçları doğrultusunda talep ettikleri kadarını web üzerinden kullanıma açma imkanı sunuyor. Sağlayacısının ev sahipliğini, desteğini ve bakımını üstlendiği, kullanıcının ise ihtiyaç duyduğunda uzaktan erişebildiği yazılım uygulamalarının yeni aktarım yöntemi SaaS uygulaması ile iş yazılımlarımızın tüm dünyada kullanımını hedefleniyor.

Dünyanın dört bir yanından istenilen her anda, kesintisiz ve hızlı bağlantı kurulabilen platformlar, şirketlerin öncelikli tercihleri arasında. Kullanıcının yalnızca ofisinde çalışması zorunluluğunu ortadan kaldıran SaaS, donanım ve kurulum maliyetinin azalması, yapılan güncellemelerin otomatik devreye alınması ve danışmanlık giderlerinin bulunmaması ile şirketlere önemli avantajlar sunmaktadır. Büyük ölçekli şirketler ya da küçük işletmeler ve KOBİ’ler, SaaS ile kurumsal e-dönüşümlerini daha rahat gerçekleştirmektedir. SaaS kavramının iş süreçleri ile entegrasyonunun kolaylıkla gerçekleştirilmesi şirketler için önemli bir konu. Değişikliklerin rahatlıkla gerçekleştirilmesi de önem taşıyan ve odak noktası haline gelen diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcının SaaS hakkında yeterli bilgiye sahip olması, sistemin etkin ve verimli şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Kurumsal yazılım pazarının gündemindeki en belirgin eğilimlerin başında gelen SaaS modelinin, önümüzdeki beş yılda yazılım pazarının toplam büyümesini aşan ölçüde yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Netsis olarak SaaS modeli ile kullanıma elverişli biçimde geliştirdiğimiz Redcode serisi ürünlerimiz ile bu yönde önemli bir atılım yaptık. RedCode serisi ürünlerimizin en küçük paketi olan Netlite.Net’i Türkiye’de ilk kez SaaS modeli ile Turkcell’in sahip olduğu İşte Çözümler.com üzerinden aylık kullanım ücreti karşılığında kullanıma sunduk. Türkiye’de bu anlamda yapılan yatırımlara da öncü bir uygulama sunmuş olduk.

Tunç Şenyol / Bimsa Operasyonlar Direktörü

SaaS ile her şeyden önce hız ve yatırım maliyet avantajları sağlanabilmektedir. Şirket bünyesinde aylar sürebilecek projeler SaaS ile birkaç hafta içerisinde sonlandırılabilmektedir. SaaS, hız ve maliyet avantajı getirileri karşılığında, esneklik ve şirkete has fonksiyonalitedn fedakarlık gerektiren bir modeldir. Şirketlerin bazı örneklerde “umduğunu değil bulduğunu yemek” durumuna düştüğü görülebilmektedir. Beklentileri doğru şekillendirmek SaaS konusunda da ön plana çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli husus kanuni çerçevenin henüz bu tip hizmetleri için tam oturmamış olmasıdır. Türkiye’den bakılacak olursa SaaS konusunda hala en büyük sıkıntısı dil ve tercüme sorunudur. Bir servisin Türkçeleştirilmesi için gerekecek maliyeti karşılayacak sayıda Türkçe kullanan müşteri bulunması halen mümkün olmamaktadır. Yurtiçi menşeli SaaS hizmetleri ise henüz sadece genel kullanıma yönelik fonksiyonlara odaklanmıştır. Önümüzdeki yıllarda SaaS hizmetlerinin de dış kaynak kullanımı gibi daha geniş bir yelpazede büyüyen bir pazar payına ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Yomi Kastro / Inveon – Yönetici Ortak

En basit anlatımıyla SaaS firmaların, yazılımlarını lisansını satın alarak kullanmak yerine internet üzerinden servis hizmeti olarak almalarıdır. Bu modelde hizmet alan firma, abonelik bedeli öder. Bu bedele lisans ve bakım destek hizmetleri dahildir ve kullanıcı sayısı ve yararlanılan servislerin sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. SaaS, “çoklu kiracılı mimari” olarak bilinen, yazılımın tüm müşteriler tarafından web tabanlı olarak kullanıldığı, uygulamanın kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına göre konfigüre edilebildiği bir sistemdir. Bununla birlikte, kodun kendisinin herkes için aynı olduğu ve bir müşterisinin taleplerine göre yapılan değişikliklerin tüm müşteriler için geçerli olduğu bir uygulama modelidir. SaaS modelinin yaygınlaşmasıyla, yazılımın kendisini, yedeklenmesi ve bakımını ve güvenlik yönetimini bir paket olarak değerlendirip, merkezi bir sistemden aylık servis şeklinde abone olarak kullanan firma sayısı her geçen gün artıyor. SaaS maliyette ve uygulamada önemli avantajlar getirir. SaaS’da şirketler yazılımı bütünüyle satın almayıp kiralık olarak yararlanıyorlar. Bu da beraberinde önemli bir maliyet avantajı getiriyor. Üte yandan, yazılımın çalıştırılması için gereken altyapı maliyetlerine de katlanmıyorlar; çünkü SaaS’da uygulamayı internet tabanlı olarak, hizmeti sunan firmanın kendine ait sunucuları üzerinden çalıştırıyorsunuz. Bu ikili avantaj bir araya geldiğinde SaaS, KOBİ’ler de dahil olmak üzere tüm firmalar için önemli ve verimli bir model olarak öne çıkıyor. Ayrıca firmalar hiçbir ek maliyete katlanmadan, her zaman en yeni ve güncel yazılımlardan yararlanma avantajına da sahip oluyorlar. Şirketler bir yazılımı paket olarak satın aldıklarında, o yazılımın düzgün işletilmesi, gerekli donanım masrafının yapılması, güvenlik gibi sorunlarun üstesinden gelinmesi gerekiyor ve tüm bunlar da yazılımın lisans bedelinin yanı sıra daha başka ek maliyetleri de beraberinde getiriyor. SaaS modelinde ise bu gibi maliyetler ortadan kalkıyor. SaaS yöntemiyle bizden hizmet alan müşterilerimiz, yazılım paketine internetten ve çok güvenilir bir şekilde erişerek kullanıyorlar. Bu nedenle de tek yapmaları gereken internete bağlanmak oluyor. Geri kalan her şey bizim tarafımızdan yürütülüyor.

Gökhan Nalbantoğlu / SAS Türkiye Genel Müdürü

Bütçelerin ve IT çalışanlarının azalması ile kurumlar OnDemand çözümlere yöneliyorlar. İş analitiği yazılım ve hizmetlerinin lideri SAS da kurumların bu yöndeki beklentilerine doğru ve eksiksiz cevap verebilmek üzere yatırımlar yapıyor ve bu alanda sunulan analitik uygulamalarını arttırıyor. Ar-Ge’ye her sene büyük yatırım yapan SAS’ta SaaS ile bulut bilişimi desteklemek ve veri yoğunluğunu karşılamak üzere merkez kampüsünde yer alacak 70 milyon dolarlık bir tesisi için kaynak ayrıldı. Yazılımın bir servis kullanılabilmesi, internet üzerinden ihtiyaç duyulan uygulamalara kolaylıkla erişilebilmesi, uygulamanın çabuk devreye alınması ile iş süreçlerinin hızlanması, yatırım geri dönüş sürelerinin kısalması ve risk azalırken verimin artması konularında kurumlara ciddi yarar sağlayacak. Pazarlama kampanyalarının yönetimi SAS’ın OnDemand olarak sunduğu uygulamalar arasında yer alıyor. Bu uygulamayı kampanya süreçlerinin gerektirdiği çözüm ile kurum dışı sistem ihtiyacına cevap veren, kuruma çeviklik kazandıracak bir inovasyon olarak görüyoruz. Türkiye’deki geniş bant internet kullanımının yaygınlaşması ve internet konusundaki gelişmeleri içeren yapı SAS’ın bulut bilişim ve SaaS konularındaki vizyonunun uygulamaya alınması için uygun bir zemin oluşturmaktadır. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Comments are closed.