Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, JCI Türkiye tarafından “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” Seçildi

Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, JCI Türkiye tarafından “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” seçildi

JCI_Logo
YomiKastro_JCI

Türkiye’nin en yenilikçi yazılım firması Inveon’un Yönetici Ortağı Yomi Kastro, dünyanın en saygın girişimcilik derneklerinden biri olan JCI Türkiye’nin bu yıl 15’incisi düzenlenen TOYP yarışmasında “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” ödülünü kazandı.

Türkiye’nin en yenilikçi yazılım şirketi Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, dünyanın saygın liderlik ve girişimcilik kuruluşlarından biri olan, 123 ülkede faaliyet gösteren “Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği”nin bu yıl 15’incisini düzenlediği yarışmada, “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” seçildi. JCI’ın “TOYP – Ten Outstanding Young Persons” adlı “Türkiye’nin On Başarılı Genci Yarışması”nda “İş Dünyası, Ekonomi ve Girişimcilik” kategorisinde birinci olan Yomi Kastro, ödülünü 2 Ekim 2009 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende aldı.

Türkiye’nin en başarılı genç girişimcisi seçilen Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, aldığı ödülle ilgili olarak ödül töreninde şunları söyledi: “Konu girişimcilik ve iş dünyası olduğu zaman, bireysel başarıdan öte bir takımın başarısından söz etmek çok daha gerçekçi ve anlamlı olacaktır. Dolayısıyla, bu ödülü sadece şahsım adına değil, ortaklarım Sencer Berrak, Emir Alkaş ve tüm Inveon ekibi adına alıyorum. Ünlü filozof Bernard Shaw şöyle der: ‘Makul insanlar kendilerini dünyaya adapte etmeye çalışır. Makul olmayan insanlar ise, dünyayı kendilerine uydurmak için uğraşırlar. İşte bu yüzden tüm ilerleme makul olmayan insanlar sayesinde olabilir.’ Ben de bu perspektiften hareketle, ülkemiz için öyle bir nesil diliyorum ki, girişimcilik tutkusu yüksek, iş vizyonu açısından makul olmayan, yani imkansızı isteyen, insani değerler açısından ise makuliyetini hiç kaybetmemiş bir nesil olsun.”

JCI’ın dünya çapındaki tüm ofisleri tarafından, bağlı bulundukları ülke çapında düzenlenen bu ödüller girişimcilik dünyasında saygın bir yere sahip. Her yıl önce ulusal çapta düzenlenen yarışmada kazananlar, daha sonra yıl sonundaki dünya çapında düzenlenen uluslararası yarışmaya da katılmaya hak kazanıyor. JCI Türkiye, son 14 yılda bu uluslararası yarışmadan 4 dünya birincisi çıkarmayı başardı. Türkiye’de 700’den fazla üyesi bulunan JCI’ın dünya çapındaki üyeleri arasında Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Kofi Annan, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve ABD Başkanı Bill Clinton gibi önemli dünya liderleri de bulunuyor.

11 yaşından bu yana teknolojiyle iç içe bir isim: Yomi Kastro

Yomi Kastro, Inveon’un iş geliştirme ve yeni teknoloji alanlarından sorumlu kurucu ortağıdır. 1981 yılında İzmir’de doğan ve İnternet’in Türkiye’ye girdiği ilk günden beri kullanıcısı olan Yomi Kastro, ilk yazılımını programladığı 11 yaşından bu yana yazılım ve İnternet teknolojilerine kendini adamıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden yüksek onur derecesiyle mezun olduktan sonra, Master eğitimini yine aynı bölümde tamamlamış, yazılım kalitesi alanındaki çalışmalarıyla yüksek onur derecesinde mezun olmaya hak kazanmıştır. Araştırma alanları arasında internet teknolojileri, kablosuz ağlar, yapay zeka ve yazılım mühendisliği bulunmaktadır. Bu alanlara ilişkin birçok uluslararası akademik dergide makaleleri yayınlanmıştır. Akademik çalışmalarını halen Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği’nde doktora derecesinde sürdürmekte olup, “Who’s Who in the World 2010” kitabında yer alma gururunu taşımaktadır.

Profesyonel hayatı boyunca, aralarında Pfizer’in de bulunduğu çeşitli uluslararası şirketlerde görev alan Yomi Kastro, girişimcilik tutkusuna engel olamayarak 2006 yılında ortakları Sencer Berrak ve Emir Alkaş’la Inveon’u hayata geçirmiştir. Inveon halen alanında ilk olan birçok başarılı internet girişimini sürdürmekte olup, 2008 yılının en başarılı girişimci şirketleri arasında gösterilmiştir.

Yomi Kastro, çeşitli mesleki ve felsefi derneklerin üyesi olup, Boğaziçi’ndeki öğrencilere BÜMED aracılığıyla gönüllü mentorluk yapmaktadır. Kişisel zamanlarında touring stili motosikletle başka ülkeleri keşfetmeyi, zeka oyunlarıyla uğraşmayı ve new age müzik dinlemeyi tercih etmektedir.

Inveon hakkında:

2006 yılında yenilikçi yazılım çözümleri oluşturmak hedefiyle kurulan Inveon, farklı operasyonel yapılara sahip olan Inveon Software Solutions ve Inveon Ventures markaları aracılığıyla hizmet vermektedir. Bu sayede Inveon, bir yandan kurumsal şirketlere yönelik web tabanlı yazılım çözümleri geliştirirken, aynı zamanda yenilikçi ve ileri teknoloji gerektiren internet girişimlerini hayata geçirir. Inveon, tüm çalışmalarında bilişimin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran yaratıcı çözümler üretmeye odaklanır. Ele aldığı her projeyi kendi bünyesinde geliştirdiği özel süreç yönetimiyle oluşturan Inveon, uygulamaya koyduğu çözümler aracılığıyla sıradışı sonuçlara ulaşır. Inveon Software Solutions başta ilaç, sigorta, perakende ve güvenlik sektörleri olmak üzere, dünyanın önde gelen kurumlarına hizmet vermektedir. İnternet üzerinde yaratıcı ve dünyada kendi alanında ilk olan girişimleri hayata geçiren Inveon Ventures, web teknolojilerinin kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda modern pazarlama yaklaşımlarıyla buluşmasına öncelik vermektedir. Inveon 3 senelik dönem içinde şu başarılara imza atmıştır: Ar-Ge projelerinin Boğaziçi Üniversitesi – KOSGEB tarafından desteklenmeye değer bulunması. Dikey Arama motoru teknolojisinin yabancı bir yatırım fonu tarafından lisanslanarak Dubai’ye taşınması 2008 yılında Endeavor tarafından Türkiye’nin en iyi girişimcileri arasında gösterilmesi ve 2009 global girişimci seçme paneline davet edilmesi Ocak 2009’da Alkaş Danışmanlık tarafından yatırıma layık bulunarak, AVM’lere yönelik stratejik projelerin hayata geçirilmesi İlaç sektöründe tamamlanan projelerin “best practice” seçilerek Rusya, Hindistan ve İspanya’da da kullanılmaya başlanması. Dünyadaki ilk video tabanlı İK mülakat sitesi www.mulakat.tv ‘nin hayata geçirilmesi. Inveon henüz 3 senelik hayatında, Coface, Pfizer, Vakko, Roche, THY, Novartis, Pronet, Koç Holding, Sanofi Aventis, Fiba Sigorta, Toshiba, Vodafone ve Türk Telekom gibi birçok prestijli şirkete servis sunabilme gururuna erişmiştir.

Comments are closed.