Inveon ve Inventures’dan Girişimcilere Başarı Tavsiyeleri

Inveon ile Inventures Kurucu Ortağı ve CEO’su, ayrıca Girişimcilik Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Yomi Kastro’nun yakın çalıştığı ve mentorluğunu yaptığı girişimlere, kendi başarılarından örneklerle en çok hangi tavsiyeleri verdiğini açıkladı.

Kastro, “Hayatında hiç gerçek girişim deneyimi olmamış kişilerin, girişimcilere sürekli teorik yönlendirmeler yapmasını çok sağlıklı bulmuyorum. Bu yüzden, hem yakın çalıştığımız girişimcilere, hem de ekip arkadaşlarımıza gerçek örnekler ve deneyimler üzerinden yol göstermeye çaba harcıyoruz” dedi. “Zeka’nın birçok tanımı arasında bence en iyisi “adaptasyon kabiliyeti”dir. Adaptasyon kabiliyetine e-ticaret dünyasından şöyle bir örnek verebiliriz: Girişimcilik yapmak isteyen birinin bundan 10 yıl önce e-ticaret işinin teknolojisini çözüp bir site açmaya odaklanması gerekiyordu. 5 yıl önce ise dijital pazarlama teknolojilerini akıllıca kullanıp müşteri tabanını büyütebilmeye odaklanması gerekiyordu. Bugün ise iyi adreslenmiş niş alanlar bularak ya da lojistik, müşteri memnuniyeti, arayüz optimizasyonu gibi gelişime açık konularda çözüm sağlayarak girişimcilik yapması gerekiyor.” diyerek önerisini paylaştı.

Yomi Kastro, girişimcilikte sinerji oluşturan bir ekosistem yaratabilme kabiliyetinin de önemini vurguladı. Kastro, “İlk günden beri işimizin hangi alanlara dönüşebileceğini öngörebilmek için önemli bir düşünme zamanı ayırdık. Inveon bugün, e-ticarete yönelik yazılım çözümleri geliştiren ve dijital ticaret operasyonları kuran, en büyük 200 perakende firmasının 50’sinden fazlasına çözüm sağlayarak kendi segmentinin lideri haline geldi. Önemli bir sinerji yaratabilmek adına 7 yıl önce, erken aşama teknoloji girişimlerine yatırım yapmak amacıyla Inventures’ı kurduk. Aralarında Supplementler, Trendyol, Scorp, 1V1Y, Blesh, Ideasoft, Sezginpay ve Tazemasa’nın da olduğu 17 şirkete yatırımcı ve/veya kurucu ortak olarak dahil olduk.

Inveon ve Inventures şirketleri arasında çok değerli bir sinerji yarattık. Ekosistem yaratma felsefemizin devamı olarak da, 3 yıl önce Inveon bünyesinde kurduğumuz GrowthLab ile dijital operasyonların analitik büyüme, performans pazarlaması, iş geliştirme ve yönetim konularına aktif dahil olup, eşsiz sinerji yaratabilen bir şirketler ekosistemi kurduk” diyerek tavsiyelerini paylaştı.

Ancak girişimcilik yalnızca şirket kurup ve para kazanmak olmayabilir. Girişimcilik bir hayat görüşü ve Yomi Kastro bu görüşü çok iyi açıklıyor: “Girişimcilik yoluna çıktığımız günden beri çok değerli mentorlarımızdan görüş ve yönlendirmeler aldık; almaya da devam ediyoruz. Bizden genç, daha yolun başındaki girişimcilere bunları aktarmak da boynumuzun borcu. Bu yaklaşımın aslında daha genel olarak Girişimcilik Vakfı’nda da temel tema olarak işlediğimiz, topluma geri verme kültürünün bir parçası olması gerekiyor. Founder’s Pledge’e imza atarak şirketlerimizden kazandığımız ve kazanacağımız gelirin belli bir kısmını yeni nesil STK ve vakıflara aktarmak üzere bağlayıcı bir sözleşme imzaladık. Dolayısıyla biz girişimcilik kültürünün içinde önce yapmanın sonra da paylaşmanın değeri üzerine duruyoruz”.

Yomi Kastro’dan Girişimcilere Tavsiyeler:

  1. Adaptasyon kabiliyetini yükselt. Zekanı kullan!
  2. Pazarı analiz ederek, dönemin iş fırsatlarını iyi tespit et.
  3. Sinerji oluşturan bir ekosistem yarat.
  4. İnovasyon DNA’n olsun.
  5. Girişimciliği geniş bir hayat felsefesi olarak benimse.
Comments are closed.