Inveon LeWeb’deydi…

Inveon LeWeb’deydi…

leweb-logo

Avrupa’nın internet ve mobil teknolojiler üzerine odaklanmış en büyük etkinliği LeWeb 09-10 Aralık’ta Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleşti. Inveon bu etkinliğe Türkiye’den katılan sayılı şirketler arasındaydı.

LeWeb, Avrupa’da düzenlenen ve dijital sektöre odaklanmış benzer etkinliklere göre en kalabalık ve kapsamlı organizasyonlardan biridir. LeWeb’in kapsamı gereği genel olarak girişimcileri, dijital sektörden işbirliği olanakları arayan firmaları ve iş adamlarını ilgilendiriyor, ve konuşmacıları dinleyip networking olanaklarını değerlendirmek isteyen insanları bir araya getiriyor.

Bu seneki organizasyonun ana konusu: “real time web” idi. Etkinliğe dünyanın 50 farklı ülkesinden 2300 sektör profesyoneli katılım gösterdi. Buna ek olarak dijital sektöre ilgi gösteren 200 öğrenci fikir edinmeleri, sunumları ve oturumları dinlemeleri ve bilgi edinmeleri için özel olarak davet edildi.

Twitter’ın kurucusu dışında sunum yapmak için veya konuşmak için sahneye çıkan önemli isimler arasında YouTube kurucusu Chad Hurley, MySpace operasyon yöneticisi Mike Jones, Techcrunch editörü Michael Arrington ve sosyal medyanın tanınan isimleri Robert Scoble ve Chris Brogan da vardı.

Seminer ve sunumların dışarısında workshop çalışmaları da mevcuttu. Google, Facebook, Twitter ve Nokia gibi farklı hizmetler veren ancak ortak noktaları yenilikçi teknolojileri olan bu firmaların yetkilileri sektörden isimler ile servislerinin çeşitli özelliklerini paylaştılar. Twitter API’si ile gelecekte nelerin yapılabileceğini uygulama geliştiriciler ile paylaşırken, Google kendisine henüz başlattıkları yenilikçi servislerden ve büyük popülerliğe sahip olan klasik servislerinden bahseden çok kapsamlı oturumlar düzenledi.

En ilgi çekici workshoplar’dan birisi ise Facebook Developer Garage oldu. Facebook’un developer’ları şu ana kadar ortaya konulmuş başarılı uygulama örneklerini ve devamlı geliştirilen APIler ile daha fazlasının nasıl ortaya konulabileceğini paylaştılar.

Fuar alanının en dikkat çeken firmaları ise PayPal, Nokia ve BizSpark projesi ile Microsoft’tu.”

Comments are closed.