Inveon Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro, Otokoç Otomotiv’in Üniversitelerde Açık İnovasyon Yarışması’nda Jüri Üyesi Oldu

Türkiye’nin önemli otomotiv perakendecilerinden Otokoç Otomotiv’in büyük şehirlerde ulaşım sorununu çözmek amacıyla üniversite öğrencilerinin inovatif fikirlerini değerlendiren Üniversitelerde Açık İnovasyon Yarışması sonuçlandı. Inveon ve Inventures Kurucu Ortağı ve CEO’su Yomi Kastro’nun da jüri üyesi olarak katıldığı yarışmada Mega ekibine ait Proje TransMe birinci seçildi.

Otokoç Otomotiv’in kendi bünyesindeki inovasyon platformu Fikirküpü, Otomotiv Gazetecileri Derneği ve Girişimcilik Vakfı ortaklığı ile düzenlenen “Otokoç Fikirküpü” yarışmasının final gününde elemeler sonrası seçilen 10 ekip sunumlarını gerçekleştirdi. Fikrin ve iş modelinin eşsiz değer önerisi, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik, gelir modeli, ekip ve Otokoç Otomotiv ile iş modelinin uyumu kriterleri üzerinden, jürinin yaptığı son değerlendirmede en başarılı fikir Mega ekibine ait Proje TransMe oldu. Yomi Kastro haricindeki jüri şu isimlerden oluşuyordu: Otomotiv Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, Koç Holding Rekabet ve Fikri Haklar Koordinatörü Murat Peksavaş ve Evtiko CEO’su & Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra.

Şehirlerde yaşanan ulaşım sorununa mevcut kaynaklarla çözüm bulmayı hedefleyen yarışmada en başarılı fikir olarak değerlendirilen TransMe Projesi’nde; toplu taşıma ile seyahat eden yolcular kullanacakları servis ve gidecekleri rotayı servis şoförü ile uygulama üzerinden paylaşarak şoförün gideceği güzergahı optimize etmesine yardımcı oluyor. Bu sayede araçta kalan boş koltuklar aynı güzergahı kullanan diğer yolcular için kullanılabilir hale geliyor.

Jüri değerlendirmesi sonucunda Otokoç Fikirküpü Yarışması’nın birincisi olan Mega ekibinin üyeleri Mert Okur, Ece Sayılı, Gamze Evirgen ve Aslınaz Aykaya 6-7 Eylül tarihlerinde Tel Aviv‘de düzenlenecek dünyaca bilinen DLD etkinliğine katılacak. Mega ekibi fikirlerini hayata geçirmek üzere Otokoç Otomotiv bünyesinde gerçekleştirilen inkübasyon sürecine dahil olma imkanına da sahip oldu.

Comments are closed.