Inveon Ar&Ge Merkezi Yenilikçi Çözümler ile Ürünlerini Geliştiriyor

Yerinde Ar&Ge merkezi ile geleceği şekillendirecek teknolojilere imza atan Inveon, e-ticaret müşterilerinin online davranışları önceden tahmin eden ve buna göre müşterilerin deneyimlerini iyileştiren bir yazılım geliştirdi.

Kullanıcının siteden ayrılmaya meyilli olup olmadığını 0,2 saniyeden daha kısa sürede analiz ediyor ve kullanıcıya özel kişiselleştirilmiş ileti veya teklifler ile sitede kalması sağlanıp, dönüşüm oranını arttırılıyor. Yazılımın bu işlevi gerçekleştirebilmesi için, TÜBİTAK TEYDEB desteği ile Inveon Ar&Ge merkezinde, 3 katman ve 70 nörondan oluşan önyinelemeli sinir ağı (Recursive Neural Network) ile makine öğrenme (Machine Learning) sistemi kuruldu. E-ticaret sitelerinin altyapılarına entegre edildiğinde, siteden ayrılmaya niyetlenen kullanıcıyı yüzde 85 oranında başarı ile sitede kalmaya ikna edebilen sistem, dönüşüm oranlarını da yüzde 15 artırıyor. Sistem, her türlü mobil cihaz ile de tamamen uyumlu olarak çalışıyor.

Bu kapsamda Türkiye’de üretilen ilk ve tek yerli yazılım olan sistem, dünya çapında da yeni bir yönelim olan yazılımsal sinir ağları kullanılarak makine öğrenmesi ve yapay zeka çalışmalarının müşteri analizlerinde kullanılmasına öncülük ediyor.

Kullanıcının hangi web sayfasında ne kadar kaldığından, daha önceki davranış alışkanlıklarına kadar birçok veriyi anonim olarak işleyen sistemin sinir ağının eğitilmesi için 100 binlerce kullanıcının oturum ve web sayfası gezintisi analiz edildi.

Kullanıcıların anlık davranışlarını sürekli olarak analiz eden ve bu bilgiler ışığında giderek daha da isabetli kararlar veren sistem, e-ticaret sitelerinde yüzde 65 olan sepet terk etme oranını azaltmak için geliştirildi. Bu sistem, Inveon’un inCommerce e-ticaret altyapı ürününün modüllerinden biri olarak kurgulanıyor. Kısa zaman içerisinde Inveon müşterileri, diledikleri takdirde bu teknolojiden yararlanabilecekler. Inveon Ar&Ge merkezi, geliştirdiği projeler ile dijital sorunlara yenilikçi çözümler sunmaya devam edecek.

Comments are closed.