Inovasyonun Renkleri”nde Inveon Dokunuşu

Inveon Touch To The “Colors of Innovation

Managing Partner of Inveon Serhat Görgün took place in the “Colors of Innovation” seminar conducted by Pamukkale University Innovation and Leadership Club as a speaker with other professionals. In the conference which was held interactively with the students, criteria that is used by investors in order to evaluate ventures were discussed. In addition to topics such as innovation, entrepreneurship, leadership.

The aim of the conference was having students gain a different point of view, making a sense of some notions such as innovation, entrepreneurship and the informing students about important points that an entrepreneur should mention while communicating with the investors.

Inovasyonun Renkleri”nde Inveon Dokunuşu

Inveon Yönetici Ortağı Serhat Görgün, Pamukkale Üniversitesi İnovasyon ve Liderlik Kulübü’nün düzenlediği “İnovasyonun Renkleri” konulu konferansta alanında uzman isimlerle birlikte konuşmacı olarak yer aldı. İnovasyon, Girişimcilik, Liderlik gibi kavramların yanı sıra yatırımcıların girişimleri değerlendirme unsurlarının konuşulduğu bu etkinlikte öğrencilerin de katılımıyla interaktif bir konferans gerçekleşti.

Düzenlenen bu eğitimde öğrencilerin farklı bakış açılarıyla hayata bakmaları, girişimcilik, inovasyon gibi kavramların daha iyi anlamlandırmaları ve girişimcilerin yatırımcılarla iletişim kurarken hangi konulara dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilmesi amaçlandı.

Comments are closed.