Girişimciler Eğitimle İşi Bir Arada Sürdürmeli!

Girişimciler eğitimle işi bir arada sürdürmeli!

haberturk_gazete_logo
habertürk_01112009_1
habertürk_01112009_2

‘Eğitimle iş bir arada gitmeli’
JCI Türkiye’nin yarışmasında “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi’ ödülünü kazanan yazılım firması Inveon’un yönetici ortağı Yomi Kastro, yeni şirketler için çekirdek ekibin kalbini işe koyduğu yarı amatör ruhun çok değerli olduğuna inanıyor.
Birçok kişinin eğitim ve iş hayatını ayrı tuttuğunu söyleyen Kastro, iş hayatına giren insanların eğitime son verdiklerini belirtiyor, Yomi Kastro’ya göre başarı için eğitim ve iş, birbirine paralel yürümek zorunda.

‘Girişimciler eğitimle isi bir arada sürdürmeli’
Yomi Kastro, yazılım ve internet alanında ödüllü bir genç girişimci. Kastro’nun diğer genç girişimcilere tavsiyesi: Amatör ruhu kaybetmeyin ve eğitimle iş yaşamını bir arada sürdürün.

JCI Türkiye’nin bu yılki TOYP Yarışması’nda “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” Ödülünü, yaptığı başarılı internet girişimleriyle yazılım firması Inveon’un Yönetici Ortağı Yomi Kastro aldı. 28 yaşındaki Yomi Kastro özellikle yeni şirketler için çekirdek ekibin kalbini işe koyduğu yarı amatör ruhun çok değerli olduğuna inanıyor. Yomi Kastro’nun kendini yazılım ve internet teknolojilerine adaması 11 yaşına denk geliyor. Teknoloji dünyasına ilk adımını ailesinin ona 17 yıl önce aldığı bilgisayarla atan Kastro, bu tutkusunu hayatında her anlamda başarıya dönüştürüyor.

BOĞAZİÇİ MEZUNU

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden ve aynı alanda yaptığı master eğitiminden yüksek onur derecesiyle mezun olan Kastro, doktora çalışmalarına da hâlâ devam ediyor. 2006’da yenilikçi yazılım çözümleri oluşturmak hedefiyle Sencer Berrak ile birlikte Inveon’u kuruyor. işte kendisinin ve Inveon’un başarıları sayesinde “Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneğinin “TOYP-Ten Outstanding Young Persons” adlı “Türkiye’nin On Başarılı Genci Yarışmasında “iş Dünyası. Ekonomi ve Girişimcilik” kategorisinde birinciliği yakalıyor. “Yılın En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilen Kastro üniversite yıllarından beri içinde kuvvetli bir girişimcilik tutkusu olduğunu, bu heyecanla, teknik eğitimine paralel olarak sürekli kendini işletme, girişimcilik ve iş yönetimi konusunda geliştirdiğini söylüyor. İşte kendi alanlarında dünyanın en saygın insanlarının yer aldığı “Who’s Who in the World 2010” kitabında da yer alan Kastro’dan girişimcilikte başarıya götüren birkaç tüyo…

YARI AMATÖR RUH ÇOK ÖNEMLİ

Yomi Kastro deneyimlerinden yola çıkarak hedeflere ulaşabilmek için girişimcilik tutkusunun, iyi takım kurabilme yeteneğinin ve “uygulama” kabiliyetinin olmazsa olmazlar olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “özellikle yeni şirketler için çekirdek ekibin kalbini işe koyduğu yarı-amatör ruhun çok değerli olduğunu düşünüyorum.” Birçok kişinin eğitim ve iş hayatını çok ayrı tuttuğunu söyleyen Kastro öte yandan, bir kere iş hayatına giren insanların da eğitimlerine tamamen nokta koyduklarına dikkat çekiyor. Kastro’ya göre doğru zaman planlamasıyla bu ikisi paralel yürümeli; ancak bu sayede iki alan arasında sinerji yaratmak mümkün.

Yeni nesil uzun vadede isteksiz
Kastro, gençleri girişimcilik ruhu açısından kuvvetli, fakat uzun dönemli planlamalar yapma konusunda biraz isteksiz görüyor ve ünlü işletme profesörü Peter Drucker’ın sözüne dikkât çekiyor: “Girişimcilik, önünüze gelen fırsatları iyi değerlendirmek ve bu fırsatları doğuracak ortamı uzun dönemli planlamalarla oluşturmak arasındaki hassas dengedir.,.” Dünyadaki genel duruşa bakıldığında
girişimcilik kültürünün tek başına sebat etmek yerine, doğru kişi ve kaynakları bir araya toplamaya doğru kaydığını belirten Kastro “Eskiden çok popüler olan, tek bir laptopla milyon dolarlık girişim yapmak senaryoları da bu değişen dinamik sebebiyle gittikçe azalıyor” diyor. Dünyadaki başarılı uygulamaların Türkiye uyarlamalarının şu an ülkemizde popüler girişim türlerinden olduğunu belirtiyor.

İş dışında neler yapıyor?

 • Touring stili motorsikletiyle yeni ülkeler keşfetmek
 • Zekâ oyunlarıyla uğraşmak
 • New age muzik dinlemek
 • BÜMED aracılığıyla öğrencilere gönüllü mentorluk

İlk video tabanlı mülakat sitesi

iste Inveon’un 3 senelik dönem içindeki başarıları;

 • Ar-Ge projeleri Boğaziçi Üniversitesi – KOSGEB tarafından desteklenmeye değer bulundu.
 • Dikey arama motoru teknolojisi yabancı bir yatırım fonu tarafından Dubai’ye taşındı.
 • 2008’de Endeavor, Türkiye’nin en iyi girişimcileri arasında gösterdi ve 2009 global girişimci seçme paneline davet edildi.
 • Ocak 2009’da Alkaş Danışmanlık tarafından yatırıma layık bulunarak, AVM’lere yönelik stratejik projeleri hayata geçirildi.
 • İlaç sektöründe tamamlanan projeleri “best practice” seçildi.
 • Dünyadaki ilk video tabanlı mülakat sitesi www.mulakat.tv kuruldu.
 • Türkiye’deki ilk yurtiçi uçak bileti arama motoru Bulucak.com’u ve BloXoo’yu hayata geçirdi.

Comments are closed.