Finansın İlk Refleksi Artık Bilişim

Finansın İlk Refleksi Artık Bilişim

bt_haber_logo
BT_HABER_17052010_1
BT_HABER_17052010_4_cropped

Kriz sonrası özellikle de Yunanistan’da son dönemde yaşanan ekonomik bunalımla birlikte dünyada finans ve bankacılık sektörü yepyeni bir döneme giriyor. Sektör her zamankinden daha kırılgan, daha esnek ve yeni koşulların getirdiği yeni risklere karşı her zamankinden daha temkinli ve tedbirli. Bu yeni dönemde sektör her an oluşabilecek olumlu ve olumsuz her duruma karşı refleksini bilişimle vermeye hazırlanıyor.

Türkiye’de de durum dünyanın genelinden farklı değil. Bankacılık sektörünün geçen yılki yüksek karlara bu yıl ulaşamayacağı öngörülürken, sektörde sürdürülebilir büyüme ve karlılığın yanı sıra verimlilik de ön plana çıkıyor. Bu süreçte finans kurumları ve bankalar kendilerini hem yeni döneme, hem de yeni dönemin olası risklerine karşı bilişim teknolojileri yatırımlarına daha da ağırlık vererek hazırlıyor. Sektörün vitrininde de geri planında da önümüzdeki dönem her zamankinden daha da çok bilişimin olacağı kesin.

Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, dünya ekonomileriyle birlikte Türk ekonomisinin de 2010’un ilk aylarından itibaren yavaş yavaş toparlanmaya başladığını ancak Türk bankacılık sektörünün önceki kriz deneyimlerinin de etkisiyle, diğer ülkelere göre çok daha iyi refleksler verdiğini kaydetti. Kastro, bundan sonra başka bir küresel etkiyle daha karşılaşmadığımız sürece, hem ekonominin hem de ekonominin bel kemiğini oluşturan finans ve bankacılık sektörlerinin tamamen toparlanıp büyümelerine kaldıkları yerden devam edeceği görüşünde.

“2010 yılının ilk çeyreğine baktığımızda, finans sektörü kurumlarının ağırlıklı olarak teknolojik altyapılarını düzenleme ve standardize etmeye yönelik yatırımlarının ön plana çıktığını gözlemledik. Bu bağlamda, kimlik yönetimi projeleri, servis tabanlı mimariye yönelik arayışlar ve veri yönetimi projeleri ile ilgili talepler yoğunluk kazandı. Bu taleplerin 2010 yılının geri kalanında devam edeceğini, önümüzdeki yıl ise artacağını öngörmekteyiz” diye konuştu.

Comments are closed.