Capital Dergisi Ocak 2017 Sayısında KOBİ ve Ar-Ge Teşviklerini Anlattık

blogCapital Dergisi’nin Ocak 2017 sayısı KOBİ özel ekine misafir olan Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, devletin KOBİ teşvikleri ve Ar-Ge merkezleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kastro, genel olarak KOBİ’lere yönelik teşvik ve hibelerin arttığını ancak bu konularda daha seçici hale gelindiğini belirtti.

Hibe ve teşviklerin KOBİ’lere iki önemli faydası olduğunu belirten Kastro, “Bunlardan ilki daha fazla sayıda nitelikli çalışanı elde tutmak. İkincisi ise Ar-Ge projelerini hayata geçirmeleri konusunda onları teşvik etmek. Biz de 2006’da şirketimizi ilk kurduğumuz dönemde aldığımız teşviklerin büyük faydasını gördük. Ar-Ge faaliyetlerimiz sonucu çıkardığımız ürünler, şirketimize yeni iş alanları ve ciro olarak geri döndü” dedi. Ar-Ge yapan şirketlerin daha iyi destekler aldığını belirten Yomi Kastro, bazı uygulamaların değiştiğinden de bahsetti. Kastro, “Eskiye göre teşvik ve hibeler daha seçici oldu. Artık Ar-Ge teşviklerinde daha fazla akademik içerik talep ediliyor. Bence bu doğru değil. Ar-Ge çalışmaları çoğu zaman yoğun akademik çalışma gerektirmiyor. Birçoğu yazılım geliştirme faaliyetleri içeriyor” diyerek yeni Ar-Ge merkezi teşvik şartlarını özetledi.

Yomi Kastro’nun açıklamaları ile ilgili daha geniş bilgi edinmek ve makalenin tamamını okumak için burayı tıklayabilirsiniz.

Comments are closed.