BUBA’nın Melek Yatırımcı Eğitimleri’nin İlk Konuğu Yomi Kastro Oldu

buba - logo

BUBA, 15 Kasım – 29 Kasım arasında düzenlenecek eğitimlerinin ilk modülü olan ANGEL 101’de Inventures’ın kurucusu Yomi Kastro’yu konuk etti.

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarını, girişimcilerini, Boğaziçi Üniversitesi mezunlarını ve akademisyenlerini buluşturan bir mikro ekosistem olan BÜMED Business Angels (BUBA) doğru girişim projelerini doğru yatırımcılarla bir araya getiriyor.

BUBA; başarılı iş planlarını ve girişimleri yatırımcılarla buluşturmayı, potansiyel yatırımcılara başlangıç aşamasında yardım etmeyi, yatırımcıları düzenlediği eğitimsel etkinliklerle desteklemeyi, yatırımcılar arasında fikir ve tecrübe alışverişinde bulunabilecekleri bir ortam yaratmayı ve birlikte çalışma ruhunu güçlendirmeyi, yatırım ortamında şeffaflık kültürüne katkı sağlamayı, iş dünyasında özel yatırımların oynadığı rollere ilişkin farkındalığı artırmayıkendine misyon ediniyor. yomi - bubaBu amaçla düzenlenen Melek Yatırımcı Eğitimleri’nin ilk modülüne konuşmacı olarak katılan Inventures kurucusu Yomi Kastro, yaptığı konuşmada internet yatırımları öncesi yapılması gereken analizlerden, risk yönetiminden ve  durum tespit (due diligence) sürecinden bahsetti.

Konuşmasına geleneksel şirket durum tespiti çalışmaları ile startup dünyasındaki durum tespit çalışmaları arasındaki önemli farklara değinerek başlayan Kastro, karar aşamasına geçmeden önce yaptıkları analizlerin önemli bir kısmının takım ve kurucuya yönelik olduğunu belirtti. Birlikte çalışılacak girişimci takımın fikirleri kadar, fikirlerini uygulamaya geçirebilmelerinin ve maliyetleri kontrol edebilmelerinin önemini, Inventures’taki aktif girişim tecrübelerinden verdiği örneklerle açıkladı.

Konuşmada; erken aşama şirketlere yatırım yapmanın kârlı geri dönüşleri olabildiği kadar, riskler ve olası senaryolar iyi hesaplanmazsa, bu durumun, bireysel yatırımcılar için zararlı sonuçlar doğurabileceğine dair çarpıcı istatistikler de paylaşıldı. Kastro, yatırımların portföy teorisiyle dağıtılmasına ve risklere karşı alınacak önlemlere dair ipuçları verdiği konuşmasını, tüm bu faktörlerin yanı sıra; yatırımcının tecrübesinin, internet sektöründe başarılı olmak için oldukça önemli bir rol oynadığının altını çizerek sonlandırdı.

Comments are closed.