BloXoo BThaber’de…

BloXoo BThaber’de…

bt_haber_logo

MEKTUBUNUZ VAR

Merhaba,Sıcak bir yaz gününde, havada dolaşan onca buluta rağmen tek damla yağmurun yere düşmediği bir günde yazıyorum bu kez mektubumu. Neyse kî onca sıcağa rağmen sırtımızı koltuğa yapıştırmaya pek fırsatımızın olmadığı bir haftaydı. Başta 3. Nesil lansmanlan olmak üzere peşinde koşacak bir çok şey bulduk. Bunlardan biri de Brother ve Boğaziçi’nin Boğaz turu eşliğinde düzenlediği basın toplantısıydı. Toplantıda Brother BölgeDirektörü Shinji Tada, dinleyicilere ilginç bir hikaye anlattı. İran-Irak savaşı sırasında ambargo altındaki İran’da Japon vatandaştan mahsur kalmışlar. Savaş karmaşası içindeki ülkeden çıkmanın bir yolunu bulamıyorlarmış. Sonunda ülkeden ayrılmak isteyenlere yardımcı olmak için bir Türk Hava Yollan uçağı gelmiş ve Japon vatandaşlarını Türkiye’ye getirmiş. Shinji, bu olayın Japonya’da Türkiye’ye yönelik çok büyük bir sempati yarattığını ve bu konudan dolayı minnettarlıklarının halen sürdüğünü getirdi. Demek ki böyle jestler, gerçekten de ülkeler arasında dosttuk köprülerinin kurulmasına çok büyük katkıda bulunuyor.
Blog işi Türkiye’de sürekli gelişiyor. Blog yazarları için sosyal ağ vazifesi gören Bloxoo. üyeleri arasındaki 15 bin bloğu incelemiş, Türkiye’nin on farklı şehrinin blog haritasını hazırlamış. İlginç sonuçlar var. Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır. Kayseri ve Konya illerinde blog yazarları en çok bilgisayar programı konusuna değiniyorlar. Bu illerde ikinci olarak en çok moda bloglan yer alıyor. Bir diğer dikkat çekici nokta ise Diyarbakırlı blog yazarlarının yemek konusuna satırlarında pek yer vermemeleri. Diğer 8 ilde en az orana sahip yemek bloglan, İstanbul’da en büyük orana sahip. 6 ilde en büyük orana sahip bilgisayar programı konusu İse İstanbul’da gerilerde. Blog dünyasında İstanbul genel akışın tersi bir yönde demek mümkün.
Blog demişken, geçenlerde rastladığım bir blogdan bahsedeyim. Amerika’nın en bilinen üniversitelerinden biri Massachusetts Institute of Technology’dir bilirsin (MİT). Birçok buluş, inovatif çalışma bu üniversitenin bünyesinden çıkmıştır. MİT Öğrencileri bugünlerde 10 dakika içinde şarj edilebilecek bir elektrikli otomobil yapma yolunda ilerliyormuş. “elEVen” adı verilen projenin asıl amacı, benzinli arabalardan aşağı kalmayan bir elektrikli aile arabası üretmek. elEVen saatte 160 km hız yapabilecek, O km/s’den 100 km/ s’e 9 saniyede çıkabilecek ve tek şarjla 320 km yol alabilecek şekilde imal ediliyor. Şarj için 1000 amperlik güce sahip 356 voltluk bir akıma ihtiyaç varmış. Bu sorunun da benzin istasyonlannda elektrikli araba prizlerinin artmasıyla aşılabileceği umuluyormuş. MİT Öğrencileri de bir blog açmış, gün be gün bu projeyle ilgili blogdan bilgi veriyorlar. İlgini çektiyse, projenin çevrimiçi günlüğünü http://mit-evt.blogspot.com adresinden takip edebilirsin.
Bu haftalık da benden bu kadar. Hoşçakal.

Comments are closed.