Alışveriş Deneyimi Omni-Channel Uygulamalarıyla Dönüşecek

Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, ”Türkiye’de mağaza hala kral ama satış noktalarındaki dijital uygulamalar ve omnichannel yaklaşımları mağaza deneyimini de dönüştürecek” dedi

Perakende sektörünün önde gelen isimleri Koç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen KÜMPEM Forum Perakende Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansta konuşan Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro, “Perakendeciler gerçekleştirebilecekleri cironun yüzde 6.5’unu omnichannel uygulamalarını kullanmadıkları için kaybediyorlar. Türkiye’de online’dan gelen satışlarla kıyasladığımızda mağaza hala kral olacak. Ancak çok yakın gelecekte dijital ve omnichannel uygulamaları mağaza deneyimini başka bir boyuta taşıyacak” dedi. ‘Perakendeye Küresel Bakış’ temalı konferansta, çoklu kanal yönetiminde farklı stratejiler, marka ve ürün yönetimi zorlukları ve iş gücünün etkinliğine dair sunumlar yapıldı. ‘Omnichannel Perakende Yönetimi’ başlıklı bir konuşma yapan Yomi Kastro, perakendede farklı kanalların gelişimini değerlendirdi ve gelecekteki beklentileri aktardı. ABD’de online satışların 2020 yılında toplam perakende sektör cirosunun yüzde 15’ini oluşturacağını belirten Kastro, “Mağaza ziyaretçilerinin yüzde 84’ü alışveriş yapmadan önce veya alışveriş sırasında alışverişle ilgili dijital mecraları kullanıyor. Bu ziyaretçilerin ürün alma şansı yüzde 40 daha yüksek oluyor. Müşterilerin yüzde 75’i sosyal mecralarla etkileşimlerinin alışveriş davranışlarını ve marka sadakatini etkilediğini ifade ediyor. Açıkçası mağaza hala krallığını sürdürüyor ama satış noktalarındaki dijital uygulamalar ve omnichannel yaklaşımları mağaza deneyimini de dönüştürecek” dedi.

omnichannel-mktg

 

Müşteri psikolojisini anlamalıyız
Omnichannel’da perakendecilerin müşteri ile bireysel olarak tüm kanallar üzerinden stratejik ve koordineli bir şekilde iletişim kurduğunu dile getiren Kastro, “Türkiye’de henüz omnichannel uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz söylenemez. Biz bağımsız kanalları yaklaştırmak için mücadele ediyoruz. Bu anlamda daha gidecek çok yolumuz var. Perakendeciler gerçekleştirebilecekleri cironun yüzde 6.5’unu omnichannel uygulamalarını kullanmadıkları için kaybediyorlar. Müşteri sadakatini sağlamak için sadece tıklamanın satışa dönüş oranlarını değil, müşteri psikolojisini de dikkate almalıyız” diye konuştu.

Sepette bıraktığınız ürünü AVM’de alın
Mobil cihaz kullanım oranının Türkiye’de çok fazla olduğunu, buna rağmen mobilden sağlanan cironun çok yüksek olmadığına dikkat çeken Kastro, “Mobil kullanımını ciroya dönüştürecek doğru altyapı ve sistemlerimiz yok” ifadesini kullandı. Ibeacon gibi mağaza ve alışveriş merkezi içindeki müşteriyi doğru şekilde yakalayıp, yönlendirmeyi mümkün hale getiren teknolojilerin olduğunu vurgulayan Kastro, şöyle devam etti: “Alışverişte ödemeler dahi bluetooth ile entegre edilen bir sistemle alınabilir. Online alışveriş sırasında sepette bırakma oranı yüzde 68.5. Ibeacon ile mağaza önünden geçerken bu ürünü hatırlatmak ve satın almaya teşvik etmek mümkün. Bunu da Türkiye’de iki ayrı pilot projede deniyoruz. Bu teknolojilerin ne kadarının kazanca dönüşeceği zaman içinde belli olacak” dedi. Perakende marka ve kurumlarının üst düzey yöneticileri, stratejik planlama, iş geliştirme ve insan kaynakları iş yöneticilerinin büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşmacılar, perakendede operasyon ve ekip yönetimi çözümleri, ürün ve portföy yönetimi optimizasyonu, mobil yönetim uygulamaları, çok kanallı pazarlamada kampanya optimizasyonu konulu konuşmalar yaptılar.

Comments are closed.