2 Laptop ile Başlayan Öykü

2 Laptop İle Başlayan Öykü

cumhuriyet_logo
cumhuriyet_25072009

2 laptop ile başlayan öykü

Boğaziçi mezunu iki arkadaşın kurdukları Inveon yazılım şirketi bulucak.com ve blooxo.com ‘u yarattı.
2006 yılında Yomi Kastro ile Sencer Berrak Inveon’u kurdu. 2009 başında ise Alkaş Danışmanlık’ın sahibi Emir Alkaş ile stratejik ortaklık gerçekleşti.
Boğaziçi Üniversitesi’nin teknoparkında 20 metrekarelik bir alanda atılan ilk adım özellikle ilaç sektörünün devlerine özel yazılım hizmetleri ile sürerken iki ortak bir yandan da yenilikçi internet çözümleri üretiyorlar.
Henüz 3 yıllık bir geçmişe sahip küçük bir yazılım şirketi Inveon. Boğaziçi Üniversitesi mezunu iki arkadaş, Yomi Kastro ve Sencer Berrak tarafından 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi içinde kuruldu ve kısa sürede bulucak.com ve bloXoo.com gibi sitelerle yenilikçi internet uygulamalarına girişti.
21 kişilik genç bir ekiple bir yandan internet bilişimleri hizmeti verirken bir yandan firmalara özel çözümler sunuyor. “20 metrekarelik alanda 2 yıl işimizi geliştirdikten sonra Akatlar’da bir ofis kiraladık” diyen Yomi Kastro, “özellikle ilaç sektöründe Pfizer, Roche, Novartis gibi dev şirketlerle çalışıyoruz. Hindistan, Rusya, Belçika, İspanya gibi ülkeler, biz de bu ürünü kullanmak istiyoruz diyerek talepte bulundular. Yazılımlarımız şu anda bu ülkelerde kullanılıyor” diye belirtti.
Kastro girişimcilik ruhunu ailesinden aldığını vurgulayarak “Daha üniversite yıllarından itibaren iş hayatının içindeydim. Hatta KOSGEB’nin genç girişimci eğitim programına katılmıştım. Bu işi kurarken mutlaka bir ortakla yola çıkmam gerektiğini biliyordum. Tek başına yola çıkmak zor, 2 kişi birbirinin eksiklerini tamamlıyor. 3 kişi ile sorun çıkma potansiyeli yüksek” dedi ve Sencer Berrak ile fark yaratacak çözümlere imza attıklarını söyledi.
Türkiye’deki tüm iç hat uçuşlarını listelemeyi ve fiyatlarını karşılaştırmayı sağlayan vww.bulucak.com’un teknolojisini taklit eden 12 internet sitesinin açıldığını, Havayolu şirketlerinin sitelerinde yaptıkları değişikliklere anında uyum sağlayabilen yapısı ile sadece bulucak.com’un yoluna devam ettiğini diğerlerinin kapandığını söyleyen Kastro uçmak isteyen kişinin tek noktası olmak istediklerini ve bu kapsamda booking.com ile işbirliğine gittiklerini belirtti.
Kastro “Avrupa’nın lider online rezervasyon sitesi Booking.com ile yapılan işbirliği ile Bulucak.com ziyaretçileri bundan böyle, hem iç hatlarda en güncel fiyatlarla kendileri için en uygun uçak biletlerini bulabilecek hem de seyahat edecekleri şehrin otellerine ‘en ucuz fiyat garantisiyle’ rezervasyon yaptırabilecekler” dedi.
Kastro Internet’in yükselen akımı bloglar için de bir ürün geliştirdiklerini anlattı.
Geçtiğimiz aylarda Alkaş Danışmanlık’la stratejik işbirliğine imza atan Inveon, bu kapsamda özellikle alışveriş merkezlerine yönelik yeni projeler geliştiriyor. Bu projeleri en kısa zamanda hayata geçireceklerini belirten Kastro, “Önümüzdeki günlerde ilaç sektöründe de yeni açılımlarımız söz konusu. Burada farklı işbirliklerine gideceğiz. Yakın zamanda bu tarafta yeni ürünlerimiz piyasaya çıkacak. E-ticareti desteklemek üzere çeşitli projelerin altyapısını desteklemeye başladık. Bunları da önümüzdeki günlerde açıklayacağız” diyerek yeni dönem planlarını aktardı.

Comments are closed.